Hangi renk giysi keneleri, eşek arısı ve sivrisinekleri en çok çeker?

Keneler ve sivrisinekler hangi renkleri sever?

Doğadaki sivrisineklerden, sineklerden rahatsızsanız veya kene kaynaklı ensefalit ve borreliosis taşıyıcıları olan tehlikeli kenelerle yakın temastan kaçınmak istiyorsanız, kıyafetlerinizin renk şemasına dikkat edin. Belki de bütün mesele budur.

Uzun zamandır sineklerin bitkilerle ilişkilendirdikleri parlak renklerden etkilendiği düşünülüyordu . Ancak Florida Üniversitesi’ndeki (ABD) bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, bu sinir bozucu böceklerin mavi rengi sevdiğini ve tam tersine sarının sıcak tonlarından uzak durduğunu gösterdi.

At sinekleri siyahı tercih eder çünkü en sevdikleri yem olan sığırlarda bulunur ve açık renklerle daha az ilgileniyorlar: beyaz, krem, sarı.

Araştırmaya katılan Washington Üniversitesi biyoloji uzmanı Profesör Jeffrey Riffell’e göre sivrisinekler kırmızı, turuncu, siyah ve mavi gibi renkleri tercih ediyor. Ancak yeşili, moru, maviyi ve beyazı görmezden geliyorlar. Doğru, bilim adamları deneylerini yalnızca bir türle gerçekleştirdiler . İlginç bir şekilde, renge yalnızca koku şeklinde tahriş edici bir madde varsa tepki verdi: aslında sivrisinekler insan terinin kokusuna ilgi duyuyordu.

Peki ya keneler ?
Kör ve sağırlar, ancak bir çalışma, giysi renginin bir rol oynayabileceğini buldu. Deneyin yazarları, kenelerin açık renkli giysili insanları tercih ettiğini buldu. Koyu renkler giyenler daha az ilgi çekicidir. Öte yandan ormanda açık renkli kıyafetler giyilmesi tavsiye edilir: Kenelerin üzerlerinde tespit edilmesi ve cilde yapışmadan onlardan kurtulmak daha kolaydır. Renk seçerken bir ikilemle karşı karşıya kalırsanız, ana kurala sadık kalın: Kapalı ve dar kıyafetler giyin ve şapkayı unutmayın. Vücudun açıkta kalan alanları ne kadar azsa o kadar güvenlidir.

Ayrıca eşekarısı ve arıların mavi, mor ve yeşile uçma eğiliminde olduğu da ortaya çıktı . Kırmızı ve turuncu renkleri sevmezler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x